Przejdź do treści

Ciąża info

Tydzień ciąży – to właśnie w nim dochodzi do zapłodnienia, czyli połączenia się plemnika z komórką jajową. Powstała zygota rozpoczyna bruzkowanie – proces namnażania komórek, w którym z jednej komórki powstają dwie komórki, następnie z dwóch komórek – cztery i tak dalej. Gdy liczba komórek przekroczy 12 (czyli około czterech dni po zapłodnieniu), zygota staje się morulą. Następnie tworzy się węzeł zarodkowy, z którego rozwinie się płód oraz trofoblast – początkowa forma łożyska. Dlaczego w czasie ciąży częściej psują się zęby?

Dwie kreseczki na teście są również sygnałem, by kobieta przyjrzała się bliżej swojej diecie i stylowi życia. To najlepszy czas by jadłospis ciężarnej uległ radykalnym zmianom. Należy zadbać o odpowiednie ilości pożywienia ze wszystkich grup – samopoczucie przed porodem

Jednak to kobieta ma świadomość, wewnętrzną mądrość, intuicję i wie – gdy jej się nie przeszkadza. We wcześniejszych tekstach i książce („Myśl zdrowo”) pisałam o mechanizmie powstawania bólu. Ból sprawia, że napinają się mięśnie, napięcie mięśni powoduje wzrost bólu, gdyż wtedy wydziela się hormon stresu adrenalina.